Zaniżone odszkodowanie OC

Wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że kwota wypłacana w ramach odszkodowania OC przez ubezpieczycieli jest zazwyczaj mocno zaniżona. Sposobów na przedstawienie obniżonej wyceny jest wiele, przyczyna natomiast jest tylko jedna: chęć zaoszczędzenia przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Świadomy konsument nie da się oszukać

Jeśli samochód uległ znacznym uszkodzeniom w wypadku, a towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci zaniżone odszkodowanie OC, to na kierowcę spadnie konieczność pokrycia różnicy. W ten sposób zostaje niejako okradziony z pieniędzy, które zgodnie z prawem mu się należą. Jak temu przeciwdziałać? Po pierwsze, nie należy dać się ponieść emocjom: i to zarówno radości z otrzymania szybkiej wpłaty pieniędzy na konto, jak i frustracji, gdy towarzystwo przedstawi argumentację wyceny.

Pułapka szybkiej wypłaty

Bardzo często osoba poszkodowana w wypadku otrzymuje przelew w ekspresowym tempie. Taka sprawność towarzystwa powinna jednak wzbudzić podejrzenia – w wielu przypadkach kwota jest zaledwie ułamkiem wartości szkody, zwłaszcza że wypłacana jest nawet przed oddaniem auta do profesjonalnego warsztatu. To swoisty trick psychologiczny: wielu z nas wydaje się, że skoro zaakceptowaliśmy kwotę, nawet zaniżoną, odszkodowania OC, to sprawa po stronie ubezpieczyciela została zakończona. Nie jest to prawda, wciąż możemy ubiegać się o należność.

Sztuczki stosowane przy wycenie

Wycena nieuwzględniająca kosztu robocizny fachowców w warsztacie, brak zwrotu kosztów holowania, nieudostępnienie auta zastępczego, kwestionowanie szkód powstałych w trakcie zdarzenia – niestety, sposobów na zaniżanie odszkodowania OC jest wiele. Przed częścią z nich można uchronić się, wcześniej przygotowując się do wizyty rzeczoznawcy wysłanego przez ubezpieczyciela. Jeśli w aucie stosowane były tylko oryginalne części i wciąż mamy dokumenty z warsztatów, które mogą to udowodnić – przygotujmy je. Jeśli rzeczoznawca kwestionuje stan auta – zlećmy oszacowanie strat niezależnemu przedstawicielowi zawodu. Dopilnuj też, by oszacowana cena Twojego auta odpowiadała rzeczywistości. Ubezpieczyciel zwykle zakłada, że Twój pojazd to podstawowa wersja danego modelu, co nie zawsze jest prawdą.

Przesyłanie rachunków do towarzystwa

Jeśli auto naprawiasz na własną rękę, nie wyrzucaj rachunków od fachowców. Możesz przesłać je do ubezpieczyciela w odpowiedzi na zaniżoną kwotę odszkodowania OC, jaką Ci proponuje bądź jaką otrzymałeś.

Rola kancelarii w walce z zaniżaniem odszkodowań OC

Jeśli nie masz ochoty podejmować dyskusji z rzeczoznawcą towarzystwa lub z przedstawicielem, możesz sprawę tę zlecić nam. Zajmujemy się zarówno analizą sprawy pod kątem świadczeń, które powinieneś uzyskać, jak i kontaktem z ubezpieczycielem. Wskazujemy także, o jaką rekompensatę w ogóle możesz się ubiegać – niewielu kierowców wie, że mają zagwarantowane auto zastępcze czy też pokrycie kosztów holowania. Tak samo niewielu właścicieli aut zdaje sobie sprawę, że utrata wartości pojazdu w wypadku również może podlegać ubezpieczeniu.

Jeśli padłeś ofiarą zaniżenia odszkodowania OC – skontaktuj się z nami.

Bezpłatnie zweryfikujemy Twoją sprawę. Skontaktuj się z nami pod nr Infolinii 801 100 101 lub wypełniając poniższy formularz:


Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Kancelarię Pireus Sp. z o.o. zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności.