Wypadki drogowe

Każda osoba poszkodowana w wypadku drogowym może ubiegać się o zadośćuczynienie, o ile to nie ona spowodowała zdarzenie. Może być to więc zarówno pasażer samochodu, jak i tramwaju, zarówno pieszy, jak i rowerzysta czy motocyklista. Jeśli w wypadku ucierpiało dziecko, o świadczenie ubiegają się jego rodzice lub opiekunowie. Jeśli poszkodowany zmarł – pieniądze wypłacane są najbliższej rodzinie.

Jakie zadośćuczynienie można uzyskać

Świadczenie obejmuje nie tylko koszt pobytu w szpitalu i rekonwalescencji. Ubezpieczenie może objąć także wykupione leki, opłaty za opiekę nad pacjentem w domu, koszt dojazdów do placówek medycznych, a nawet utracone dochody, o ile z powodu zaistnienia wypadku musieliśmy przerwać pracę czy staliśmy się niezdolni do jej wykonywania. W takim wypadku możemy ubiegać się o przyznanie renty, lub o pokrycie kosztów przebranżowienia się.

Gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia

W większości sytuacji o odszkodowanie występujemy do ubezpieczyciela sprawcy, jeśli jednak nie jesteśmy w stanie go określić, to wcale nie oznacza, że sprawa jest stracona. By pomagać poszkodowanym w takich sytuacjach, powstał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do UFG zwracamy się także, gdy winowajca nie miał wykupionej polisy OC.

Ile czasu na ubieganie się o odszkodowanie?

Trudno oczekiwać, że osoba poszkodowana w wypadku natychmiast przystąpi do kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy. Nie jest to konieczne – by wystąpić o świadczenie, mamy aż 3 lata. Inaczej sprawa wygląda, gdy sprawca wypadku został uznany w wyniku postępowania sądowego za winnego przestępstwa – wtedy na zgłoszenie się po zadośćuczynienie mamy aż 20 lat.

Pomoc kancelarii w dochodzeniu rekompensaty

Odpowiadamy na wątpliwości i wyjaśniamy, kiedy dana osoba może ubiegać się o przyznanie jej odszkodowania po wypadku drogowym. Wskazujemy, jakie dokumenty przygotować oraz do kogo się zwrócić – możemy również przejąć te zadania, wypełnić stosowne wnioski i przekazać je do ubezpieczyciela bądź do UFG. Wstępna weryfikacja sprawy nie jest obciążona kosztami.

Bezpłatnie zweryfikujemy Twoją sprawę. Skontaktuj się z nami pod nr Infolinii 801 100 101 lub wypełniając poniższy formularz:


Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Kancelarię Pireus Sp. z o.o. zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności.