Wypadki drogowe

Każda osoba poszkodowana w wypadku drogowym może ubiegać się o zadośćuczynienie, o ile to nie ona spowodowała zdarzenie. Może być to więc zarówno pasażer samochodu, jak i tramwaju, zarówno pieszy, jak i rowerzysta czy motocyklista. Jeśli w wypadku ucierpiało dziecko, o świadczenie ubiegają się jego rodzice lub opiekunowie. Jeśli poszkodowany zmarł – pieniądze wypłacane są najbliższej rodzinie.

Jakie zadośćuczynienie można uzyskać

Świadczenie obejmuje nie tylko koszt pobytu w szpitalu i rekonwalescencji. Ubezpieczenie może objąć także wykupione leki, opłaty za opiekę nad pacjentem w domu, koszt dojazdów do placówek medycznych, a nawet utracone dochody, o ile z powodu zaistnienia wypadku musieliśmy przerwać pracę czy staliśmy się niezdolni do jej wykonywania. W takim wypadku możemy ubiegać się o przyznanie renty, lub o pokrycie kosztów przebranżowienia się.

Odszkodowanie dla pasażera

Zazwyczaj w przypadku wypadków samochodowych pisze się i mówi przede wszystkim o prawach czy obowiązkach kierowcy – zarówno jako poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia. Należy jednak pamiętać, że obejmują one nie tylko samego kierującego pojazdem, ale także wszystkie osoby, które podróżują jako pasażerowie.

Zasady te są oczywiście inne, ponieważ w zdecydowanej większości wypadków pasażerowie nie odpowiadają w żaden sposób za spowodowanie zdarzenia. Warto również wspomnieć, że w świetle prawa pasażerem jest osoba, która znajduje się w pojeździe, lecz nim nie kieruje. Dokładne zasady wypłacania odszkodowania dla pasażera z OC sprawcy opisane są w Kodeksie Cywilnym.

Co ważne, prawo do zadośćuczynienia przysługuje zarówno pasażerom pojazdu sprawcy, jak i poszkodowanego. Obejmuje ono między innymi ból i cierpienie fizyczne oraz psychiczne, uszczerbek na zdrowiu, wyrównanie z tytułu utraconego dochodu, zwrot kosztów poniesionych na leczenie, rehabilitację i przekwalifikowanie zawodowe, a także przedmiotów uszkodzonych wskutek wypadku, jak również rentę wyrównawczą.

Wysokość odszkodowania może w niektórych sytuacjach być obniżona. Są to przypadki, kiedy to pasażer w jakimś stopniu przyczynia się do powstania wypadku. Najczęściej dotyczą one pasażerów pijanych lub bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

W sytuacji, kiedy wina pasażera jest całkowita, firma ubezpieczeniowa może zupełnie odmówić wypłaty odszkodowania. Jest to jedyny taki przypadek.

Nasza firma już od wielu lat zajmuje się pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych ze statusem pasażera. Zawsze dążymy do jak wypłaty zadośćuczynienia, a także tego, aby było ono jak najwyższe.

Dzięki znajomości przepisów prawa, jak również standardowych działań ubezpieczycieli wiemy, w jaki sposób walczyć o wypłatę świadczeń dla naszego Klienta. W zależności od potrzeb, pomagamy w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji, sformułowaniu zaświadczeń czy wniosków. Reprezentujemy Klienta także przed ubezpieczycielem. Na każdym etapie postępowania zapewniamy również fachowe doradztwo.

Gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia

W większości sytuacji o odszkodowanie występujemy do ubezpieczyciela sprawcy, jeśli jednak nie jesteśmy w stanie go określić, to wcale nie oznacza, że sprawa jest stracona. By pomagać poszkodowanym w takich sytuacjach, powstał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do UFG zwracamy się także, gdy winowajca nie miał wykupionej polisy OC.

Ile czasu na ubieganie się o odszkodowanie?

Trudno oczekiwać, że osoba poszkodowana w wypadku natychmiast przystąpi do kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy. Nie jest to konieczne – by wystąpić o świadczenie, mamy aż 3 lata. Inaczej sprawa wygląda, gdy sprawca wypadku został uznany w wyniku postępowania sądowego za winnego przestępstwa – wtedy na zgłoszenie się po zadośćuczynienie mamy aż 20 lat.

Pomoc kancelarii w dochodzeniu rekompensaty

Odpowiadamy na wątpliwości i wyjaśniamy, kiedy dana osoba może ubiegać się o przyznanie jej odszkodowania po wypadku drogowym. Wskazujemy, jakie dokumenty przygotować oraz do kogo się zwrócić – możemy również przejąć te zadania, wypełnić stosowne wnioski i przekazać je do ubezpieczyciela bądź do UFG. Wstępna weryfikacja sprawy nie jest obciążona kosztami.

Bezpłatnie zweryfikujemy Twoją sprawę. Skontaktuj się z nami pod nr Infolinii 801 100 101 lub wypełniając poniższy formularz:


Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Kancelarię Pireus Sp. z o.o. zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności.